Фестиваль борщу
Анонси
Заплановані акції Фестивалю борщу у 2013 році
Фестиваль Борщу™ на «Вулиці Дружби» у смт. Мілове (Луганської обл.)!
Запросити нас в гості
Новини
Партизанський борщ на День Перемоги! 09 травня 2010р., м. Броварі, Київська обл. 13:00-17:00 |
Цього чудового сонячного дня всі, хто опинився у Броварях, одразу потрапляли у зону особливої уваги, пошани та небувалої атмосфери свята - такого гарного Дня Перемоги тут ще ніколи не було! Відчувалось, що влада серйозно і завчасно готувалась до свята - містечко причепурилось, відновили автодороги, прибрано, пофарбовано і чисто, все цвіте і пахне. Проте, цього дня головні події розвернулись в парку «Перемога», адже цей гарний зелений парк в центрі міста - улюблене місце відпочинку броварчан. Тут велике озеро з островом, декілька фонтанів, атракціони, крамнички, танцмайданчик, співоче поле, на постаментах розташовані справжній літак і танк часів Великої Вітчизняної Війни. Програма свята була надзвичайно насичена. З самого ранку був традиційний парад ветеранів і покладання квітів до пам'ятника воїнам-визволителям, там же актори у військовій формі реконструювали історичний фрагмент повернення солдатів з війни. Пізніше відкрилась виставка стрілецької зброї часів І-ІІ Світової Війни, де на спеціальних стендах можна було побачити і навіть помацати револьвери, пістолети, автомати, кулемет «Максим». Далі присутніх вражала своїми масштабами і величчю виставка сучасних військових автомобілів. Вперше тут були представлені радіолокаційні установки, сигналоглушильні, мінувальні, понтонно-переправні та інші інженерні спецзасоби.
А тим часом всіх манив неймовірний запах якоїсь чудової страви... Деякі не могли спокійно додивитись виставку зброї і йшли на той смачний аромат, щоб дізнатись, що ж воно таке там діється.
- Лише після ветеранів! - з посмішкою відповідали їм кухарі, що чаклували біля двох столітрових казанів на відкритому вогні. І справді, коли після оглядин військової техніки ветерани і молодь нарешті прибули в центр парку, таємне стало явним: прямо на очах броварчан і гостей міста Всеукраїнський Фестиваль Борщу (вже офіційно зареєстрована торгова марка) влаштував виїзне кулінарне шоу із приготування традиційного червоного борщу. Усі відвідувачі свята скуштували смачну національну страву №1, а це було 200 (!) літрів найсвіжішого борщу. «Дякуємо, синочки, борщ дуже смачний, - промовляли ветерани, - добре, що ви зробили це свято для нас, такого ще не було». Справді, ветеранам смакувало, і кому однієї тарілки було мало, - тут же доливали добавку. Поруч були великі військові намети, де фронтовиків пригощали ще й кашею.
Говорить Юрась Красюк, автор ідеї та засновник ТМ «Фестиваль борщу», ведучий фестивалів «Червона рута», «Таврійські ігри», телепрограми «Мелорама+»: «Особливість цього партизанського борщу - черемша, що на вигляд нагадує щавель, а пахне як часничок. Цю корисну, цілющу рослину партизани часто додавали у свій польовий борщ. Подорожуючи різними регіонами, ми влаштовуємо кулінарні шоу-змагання між двома різними командами. Зокрема, борщ у нас варили представники шоу-бізнесу і влади. Наприклад, в одній із команд опинився губернатор Тернопільської області, а в Запоріжжі - власник ТМ «Хортиця». Наш фестиваль підтримує народні традиції, збирає кращі рецепти борщу, а також сприяє спілкуванню з представниками влади і бізнесу у невимушеній обстановці. Але сьогодні ми просто пригощаємо партизанським борщем всіх, хто повернувся з війни, - наших дідусів і бабусь, що воювали. Прикро, що їх залишилось так мало, і тому хочеться для них хоч щось зробити, проявивши увагу і пошану».
Сумарно, на різних заходах 2009 року, а їх було 12, це свято відвідали близько 100 тисяч глядачів у різних регіонах. В середньому відбувалось по два фестивалі щомісяця. Цього року ТМ «Фестиваль Борщу» планує подвоїти результати.
Ініціатор проекту Юрась Красюк додає: «Далеко не у кожної нації є якась «титульна» страва. У італійців це макарони, у німців - сосиски з пивом. А в українців є борщ, який країна може вважати справжнім брендом світового значення! За приготуванням борщу ми демонструємо багатогранність України. Тому що борщ налічує до 20 інгредієнтів, а ще врахуйте безліч його різновидів і рецептів. Це абсолютно унікальна страва, яка символізує українців в усьому світі, і вона гідна того, щоб її популяризувати. Моя команда готова займатись цим серйозно. Я дякую продюсеру проекту Марині Безсаловій та Катерині Іваніщак за їхню щоденну роботу в розвитку фестивалю».
До столу ветеранів запросив особисто в.о. мера Ігор Сапожко. Частування супроводжувалося розповідями-спогадами ветеранів. Цікаво було усім! Атмосфера в партизанському містечку «нагрівалась» - невимушена обстановка, веселі вікторини, розваги, в яких брали участь всі - від фронтовиків і молоді до чиновників міськради. А свято у справжній військовій формі проводив вже в ролі ведучого все той же МС Юрась - з мікрофоном та величезною ложкою в руках.
Після гарячого борщу душі стареньких вояків справді зігрілись і під духовий муніципальний оркестр почались «Танці з ветеранами». Тут було чого повчитися молоді у старших, зокрема один ветеран-орденоносець склав серйозну танцювальну партію начальнику відділу культури і відомій авторці національно-спрямованих пісень Наталії Багмут.
А закінчилось свято концертом на великій сцені й салютом на честь Перемоги. Відома українська приказка «З вами борщу не звариш» в даному разі аж ніяк не спрацьовує, бо коли ми разом щось робимо, то саме тоді це виходить найкраще - і на війні, і у творчості. Тоді нас важко зупинити. Що ж, справді, борщ і каша - сила наша!
За матеріалами журналу "Дім і Сім'я", 3-4/2010 (65), с.54-55